Sieci VPN

Share Button

Sieci VPN


Tanie rutery VPN – idealne rozwiązanie dla małych firm. Poznaj dokładniej naszą ofertę, więcej…

Mianem wirtualnej sieci prywatnej (sieci VPN) przyjęło się określać szyfrowane połączenie dwóch fizycznie oddalonych od siebie segmentów sieci. Technologia ta daje możliwość wykorzystania Internetu w celu bezpiecznego połączenia dwóch lub więcej lokalizacji.

Rodzaje sieci VPN

Z technicznego punktu widzenia sieci VPN dzielą się ze względu na sposób ich implementacji. Możemy wyróżnić między innymi:

  • sieci oparte na protokole L2TP,
  • sieci oparte na protokole IPSec,
  • sieci oparte na protokole SSL/TLS.

Każda z wymienionych technologii ma swoje wady i zalety. Jednak ostatnie lata pokazują coraz większą popularność rozwiązań opartych na protokole SSL/TLS. Jest kilka powodów takiego stanu rzeczy:

  • Protokół TLS jest aktualnie jednym z najintensywniej rozwijanych standardów internetowych, które zapewniają bezpieczeństwo transmisji danych.
  • Rozwiązania VPN oparte na protokole TLS można zastosować niemal w każdej konfiguracji, która umożliwia przeglądanie stron WWW.

Sieci VPN budowane w oparciu o urządzenia sToken należą właśnie do tej klasy rozwiązań.

Czy sieć VPN jest dobrym środowiskiem do telepracy?

Niewątpliwie jest to bardzo dobre rozwiązanie w przypadku, gdy tworzymy bezpieczne środowisko do telepracy. Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że czasami jest to niepotrzebny przerost formy nad treścią. Sieci VPN sprawdzają się bowiem doskonale w przypadku, gdy istnieje konieczność ciągłej wymiany danych (praca z danymi księgowymi, praca nad oprogramowaniem, transfer dużej ilości danych, itp…). Jeżeli natomiast efektem pracy jest jakieś opracowanie, tłumaczenie lub niewielki projekt graficzny, to na pewno prostszym rozwiązaniem jest odpowiednie zabezpieczenie poczty elektronicznej.

Projektowanie Stron Internetowych